YAZILIM GELİŞTİRME

YAZILIM GELİŞTİRME

Yazılım Geliştirme, var olan bir yazılımınızın, web sitenizin, mobil uygulamanızın hatalarını gidermek, veya yeni bir yazılım oluşturmak istiyorsanız masaüstü yazılımları, e-ticaret modülleri, web site geliştirmeleri, mobil uygulama geliştirmeleri gibi konularda fiyat ve bilgi almak istiyorsanız lütfen bizimle iletişime geçin.

NEDEN YAZILIM GELİŞTİRME ?

Projelerinizi
Geliştirin
Yazılımsal Hatalardan
Kurtulun
Hizmet Kalitenizi
Arttırın
Yeniliklere İmza
Atın
Müşteri Potansiyelinizi
Arttırın

MÜŞTERİ YORUMLARI

YAZILIM GELİŞTİRME HAKKINDA

YAZILIM GELİŞTİME NEDİR ?

Günümüzde, yazılım sistemleri bankacılıktan otomotiv sanayisine, sağlık bilgi sistemlerinden şirket yönetimine, iletişim sistemlerinden hava taşımacılığına kadar çok geniş alanlarda kullanılan bilgisayar sistemlerinin çok önemli ve kritik bir parçasını oluşturmaktadır. Yazılım geliştirme, yazılım sistemlerinin mühendislik prensipleri çerçevesinde tasarımının yapılmasını, geliştirilmesini ve ürün haline getirilmesini hedefler. Bilgisayar sistemleri günlük hayatın her alanında yoğun ve etkin bir şekilde kullanılmakta olduğundan, tüm disiplinlerde yazılım geliştirme uygulamaları geliştirilmektedir.

YAZILIM GELİŞTİRME UZMANI NE İŞ YAPAR ?

Her türlü yazılım geliştirme projelerinde, bilgi ve tecrübesi düzeyinde, tasarım, uygulama geliştirme ve test aşamalarında çalışır. İTÜ IT Academy bünyesinde verilen eğitimleri alan kursiyerler ilk seviyede (MCTS) Programcı, Analist Programcı, Yazılım Geliştirme Uzmanı ünvanları ile yazılım dünyasında çalışabilirler. Daha ileri seviye olan MCPD setifikalı olan yazılım geliştiriciler Yazılım Mühendisi, Uygulama Analisti, Yazılım Mimarı, Danışman, Yazılım Proje Yöneticisi ünvanlarıyla iş bulabilirler. Bununla birlikte ilk seviye ünvanlar için en az 1-2 yıl tecrübe istenirken, ikinci seviye ünvanlar için en az 3-5 yıl yazılım geliştirme tecrübesi aranmaktadır.

YAZILIM GELİŞTİRME SÜRECİNDE EN ÖNEMLİ ADIM ?

Profesyonel olarak bir yazılım evinde çalışıyor veya tek başınıza proje geliştiriyor olabilirsiniz. Belki de ikinci iş olarak birileri için yazılım geliştiriyorsunuzdur. Sebep ya da şekil ne olursa olsun, yazılım geliştirme sürecinin en önemli adımı “ne yapılacağının” doğru belirlenmesi ve doğru planlanmasıdır. Ne yapılacağını doğru anlamadıysanız, ne kadar kaliteli bir tasarım çıkartıp, ne kadar doğru bir şekilde kodlarsanız kodlayın sonuç hatalı olacaktır. Tabii ki sonrasında yapacağınız şeyi nasıl yapacağınızı (tasarım) doğru belirlemeniz ve bunu doğru kodlamanız (geliştirme) önem kazanacaktır. Ama neticede ne kadar iyi bir uygulama geliştirmiş olursanız olun, müşterinin beklentisini yerine getiremeyen bir uygulama, başarısız bir uygulama olacaktır.

“YAZILIM GELİŞTİRME SÜRECİ” NEDİR ?

Bilinenin ve sıklıkla uygulananın aksine yazılım geliştirme hadi “yeni bir proje açalım, bir form çekelim” şeklinde yapılmaz. İlk olarak yazılımdan ne beklendiğinin belirlenmesi gerekir. Yani çözümün tanımlanmasıyla başlanır yazılım projelerine. Ardından çözümün geliştirilmesi adımı gelir. Son olarak da çözüm müşteriye kurulur ve bakım/destek süreci başlar. Tek Kişilik Yazılım Evi’nde her şey çok basittir. Yazılım geliştirme süreci de basitçe tanımlanmıştır.


1. Tanımla ve planla
2. Çözümü geliştir
3. Yazılımı kur ve destekle


Birinci Aşama: Tanımlama/Planlama


Ortada bir müşteri varsa yazılım projesinden bahsedilir. Bir müşteri varsa, mutlaka bir beklenti de vardır! Müşterinin ne istediğini öğrenip, ayırdığı bütçeyle belirlediği zaman dâhilinde gerçekte nelere ulaşabileceğinin belirlendiği aşamadır bu aşama. Yazılımın “ne yapacağı”, bu aşamanın yazılım geliştirme sürecindeki payıdır. Bu aşamanın birde her bir yazılım geliştirme sürecinin bir proje oluşu nedeniyle planlama, bütçeleme, ekip oluşturma vb. yönü de olacaktır.


İkinci Aşama: Geliştirme


“Ne istendiği” tam olarak anlaşıldıktan sonra, sıra bunu yapmaya gelir. Öncelikle istenenin hangi teknolojileri, programlama dillerini, veri tabanı altyapısını kullanarak, nasıl sağlanacağı belirlenir. Çözümün tasarımı adımı olarak bilinen bu adımdan sonra ancak kodlamaya başlanır. Kodlama sırasında ve sonrasında da yapılanın isteneni karşılayıp karşılamadığı sürekli test edilir.


Üçüncü Aşama: Bakım/Destek


Yazılımlar canlı varlıklardır. Yazılımların yaşam döngüsü iki temel süreçten oluşur. Geliştirilme ve bakım. Müşterinin istekleri ve kaynaklar çerçevesinde geliştirilen yazılım, müşteri yerine yüklendikten ve kullanıcılara eğitimleri verildikten sonra gerçek anlamda yaşamaya başlamıştır. Bu noktadan itibaren kullanıcı ihtiyaçlarının farklılaşması, işin yapılış biçiminin değişmesi, donanım yükseltmesi, yeni teknolojilerin gelişmesi gibi birçok farklı nedenden dolayı yazılımlarda değişiklik yapılması gerekecektir. İşte bu süreç bakım sürecidir.

×

Sipariş vermek istediğiniz hizmet ve paket içeriğini seçerek formu doldurun, biz size dönelim !